enerji etiketi ısı pompası

Her ısı pompası için piyasada bulunan diğer modellerle karşılaştırılmasına yardım eden ısı etiketleri vardır. Ne kadar fazla yıldız varsa o kadar yüksek enerji etkinliği vardır. Enerji etiketlerinde bulunan kırmızı yıldızlar ısıtma için, mavi yıldızlar ise soğutma için kullanılır.

Enerji Etiketlerinde Bulunan Rakamları Anlama

Bir ısı pompası etiketi üzerinde iki rakam vardır. Bu rakamlar ısı pompasının etkinliği hakkında bilgi vermektedir.

Kapasite Çıkışı – Isı pompasından çıkacak olan ısıtma veya soğutma miktarı (7˚C’de)

Güç girişi – Serin veya sıcak havanın üretilmesi için ısı pompasının kullandığı güç miktarı (kW cinsinden)

Bahsedilen rakamları ısı pompasının ısıtma verimliliğini hesaplamak için de kullanabilirsiniz – Oran ne kadar yüksek olursa o kadar verimli olur.

Performans Katsayısı (COP Değeri) – Isıtma gücü girişinin kapasite çıkışına oranıdır. Örneğin 7.5 bölü 1.64 = 4.68

Enerji Verimliliği Oranı (EER) – Soğutma girişi ile çıkışı arasındaki orandır, Örneğin 5 bölü 2 = 2.50

Isı pompasını verimli kullanma

  • Sadece ısıtma ihtiyacınız olduğunda ısıtın – Orada olmadığınızda ısı pompasını bütün gün açık konumda bırakmayın. Eve gitmeden kısa süre önce ısı pompasını açmak için zamanlayıcıyı kullanın ve ihtiyacınız olmadığında kapatın.
  • Sadece kullandığınız alanı ısıtın – ısıyı tutmak için kapıları ve perdeleri kapatın. Bu sayede en yüksek verimi yakalamış olursunuz. Isı pompası yorumları üzerinde yapılan bir çalışmada bu sayede faturalarda büyük miktarlarda indirim sağlanabildiği görülmüştür.
  • Termostatı sağlıklı bir sıcaklığa ayarlayın – Örneğin gece boyunca 18ºC – 20ºC ve 16ºC’lik oda sıcaklıkları idealdir. Yüksek termostat ayarları yüksek elektrik kullanımına neden olur. Bu da faturalarınız direkt olarak etkiler.
  • Filtreyi üreticinin talimatlarına göre düzenli olarak – hem içten hem de dıştan temizleyin.
  • Enerji tasarrufu yapmak için ısı pompasını bir klima gibi kullanmayın. Evinizde bir serinlik meydana getirmek için evin iki yanındaki pencereleri ve kapıları açmayı deneyin. Sıcak, güneşli günlerde evinizin serinletilmesini ve gölgeli olmasını sağlamak için perdeleri kapatın.

ısı pompası kontrol listesi

Önce yalıtım yapın – tavan ve zeminle işe başlayın. Bu sayede daha küçük bir ısı pompası kullanabilir, eviniz daha ucuza ısınıp soğutulabilir.

Parça ve işçilik konusunda garanti sunan saygın bir tedarikçiden kaliteli bir marka seçin. Bu noktada tavsiyemiz 40 yıllık tecrübesiyle yerli üretim ısı pompası üreten Ekotec firmasından alabilirsiniz.

Doğru boyutta aldığınızdan emin olun. Bu konuda bir uzman desteğine mutlaka başvurun.

Kurulumun iyi yapılmış olduğundan emin olun.

Yaşadığınız şehrin koşullarına uygun bir ısı pompası tercih edin. Örneğin ısı pompası izmir için farklı kars için farklı olur.

Yenilenebilir enerji ile ilgili makalemizi de okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.